0

در واقع ارزش غذایی عسل بستگی به گل و گیاهی دارد که زنبور عسل آن را مکیده است. مثلا زنبور عسل وقتی بر گیاه آویشن می نشیند و شهد آن را می مکد و عسل می تراود، این عسل موجب تقویت معده و از بین رفتن نفخ معده و روده می شود، زیرا گیاه “آویشن” نیز همین خواص دارویی و غذایی را در بر دارد.

یکی از ارزش غذایی و دارویی عسل، خاصیت ضد سرطانی آن است، به همین جهت در گذشته توانسته عده ای از مبتلایان را درمان کند، ولی چنانچه در تمام بیماران موثر نشده است، عسل آن تقلبی بوده یا حداقل صد در صد طبیعی نبوده است. “عسل طبیعی” رادیکال های آزاد مولکولی در میان سلول های بدن را محاصره و دستگیر و از محیط سلولی خارج می کند. این رادیکال های آزاد موجب تخریب سلولی شده و عامل باز دارنده فعالیت سالم سلولی می باشد.

“عسل” همان کاری را می کند که “هویج و سبوس” و بسیاری از میوه جات و سبزیجات مانند: کاهو، کدو، کلم، اسفناج، سویا، مواد فیبر دار و سلولزی انجام می دهند.

عسل طبیعی آنتی اکسیدان نیرومندی است و همانند خرما، انگور و مرکبات مخصوصا لیمو ترش و لیمو شیرین، عوامل اکسید کننده عناصر حیاتی سلول ها را خنثی کرده، آن ها را از میحط سلول خارج می کند. یکی از خواص شفابخش عسل تقویت کننده خواص دیگر داروها اعم از شیمیایی یا گیاهی می باشد. امروزه در طب سنتی و گیاهی عسل به دلیل خواص و طعم استثنایی خود از اهمیت به سزایی برخوردار است و می تواند به تنهایی یا همراه با سایر گیاهان دارویی مورد استفاده قرار گیرد.

عسل طبیعی محصول عصاره حیاتی گل و گیاه به اضافه شهد حاصل از فرآیندهای انجام گرفته توسط زنبور عسل می باشد. عسل برگرفته از شکوفه و گل های مرکبات مانند بهار نارنج ، لیمو ترش و لیمو شیرین، برای سیستم عصبی مفید بوده و قلب و کبد را بهبود می بخشد.

مهمترین ترکیبات اساسی تشکیل دهنده ی عسل عبارتند از:

مواد قندی

عسل دارای بیشترین مواد قندی است. مواد قندی هیچ محصول و فرآورده دیگری از این لحاظ با عسل برابری نمی کند. دانشمندان علوم تغذیه در تحقیقات جدید خود به این نتیجه رسیده اند که میزان مواد قندی موجود در عسل ۷۵ تا ۷۹ درصد وزن عسل را تشکیل می دهد.

مواد پروتئینی

مواد پروتئینی موجود در عسل نیز قابل توجه است. این مواد سریعا هضم شده و قابل جذب می باشند. عسل دارای اسیدهای آمینه فراوان و مختلفی بوده که شرح آن در این مجموعه موجب طولانی شدن بحث خواهد شد.

آنزیم های عسل

عسل به مقدار فراوان دارای آنزیم هایی است که در فرآیند کانالیزوری مواد شیمیایی شرکت کرده، در هضم و ساماندهی مواد مختلف غذایی در بدن کمک می کنند. به همین دلیل عسل پر ارزش ترین ماده غذایی برای انسان به شمار می رود و به خاطر داشتن آنزیم های متنوع، عالی ترین ماده غذایی و دارویی در فیزیولوژی بدن آدمی رقم زده می شود.

املاح معدنی

دانشمندان علوم تغذیه و زیست شناسی در مباحث مربوط به ارزش غذایی عسل به این نتیجه رسیده اند که عسل از غنی ترین منابع املاح معدنی مورد نیاز بدن است.

این عناصر عبارتند از: سدیم، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منگنز، آهن و مس.

این عناصر مهم در تکوین عضلات و تشکیل استخوان ها و تقویت آن ها بسیار لازم و ضروری می باشند. به علاوه ریز مغذی های دیگری مانند: روی، سلنیوم، نیکل و برخی شبه فلزات دیگر در عسل به مقدار کم وجود دارد که در فعالیت حیاتی سلول ها نقش مهمی را ایفا می کنند.

ویتامین های حیاتی

امروزه اهمیت نقش ویتامین ها در سلامت انسان جای هیچ گونه بحث و تردیدی را باقی نگذاشته است. “عسل طبیعی” به عنوان یک اکسیر حیات بخش، دارای مقادیر فراوانی از انواع ویتامین های مورد نیاز بدن می باشد که نقش عظیم در فعالیت و فرآیندهای حیاتی بر عهده دارند.

مهمترین این ریز فاکتورهای حیاتی عبارتند از: ویتامین های B1، B2، B3، B5، B6، B12  و ویتامین های H، D، G،…

پژوهشگران در مراکز تحقیقاتی برای دستیابی به منابع سرشار حیاتی موجود در عسل در تلاش بوده و به دنبال کشف برکت های بی شماری هستند که خداوند در عسل نهاده است.

 

هورمون ها و آنتی بیوتیک ها

آزمایش های مختلف نشان داده است که عسل به مقدار فراوان حاوی هورمون های حیاتی برای فعالیت انسان است.

هم چنین دارای آنتی کور با آنتی بادی هایی می باشد که وظایف آن ها مقابله با میکروب های مضر برای انسان به شمار می رود. محلول عسل تازه به نسبت ۵۰% عسل و ۲۵% آب، اثرات میکروب کشی موثر بر باکتری های مختلف دارد.

عسل دارای مقدار کمی چربی (در موم) و مواد قلیایی می باشد که برای انسان مفید بوده و هیچ گونه اثر سوء و زیان باری بر فرآیند هضم ندارد. این ماده حیات بخش یکی از بزرگترین نعمت های الهی بوده که بر آدمیان ارزانی شده است.

ارزش غذایی عسل را در لیست منبع سرشار مواد قندی ممتاز قرار داده اند. با وجود اینکه برخی انواع عسل متاسفانه از شکر معمولی تهیه شده اند، اما بیشترین انرژی را می دهند. یک کیلو گرم شکر ۳۹۰۰ کالری انرژی تولید می کند، اما از یک کیلو کیلو گرم عسل طبیعی ۳۱۵۰ کالری انرژی حاصل می گردد.

 

قند عسل

چون عسل از عناصر قندی بیشتر برخوردار است، در اولویت مطلق مواد غذایی قندی قرار می گیرد و هیچ بحثی در این مورد نیست. هم چنین باید مواظب بود که دمای گرم کردن عسل بالاتر از ۶۰ درجه نباشد؛ زیرا خواص و ارزش های غذایی و حیاتی خود را از دست می دهد. یکی از خاصیت های قندهای عسل این است که به سرعت در روده جذب بافت روده می شوند و آنگاه به کبد می روند.

 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X